Beckov

Blundus, Bolondos

Charakteristika
Rekonštruovaná zrúcanina hradu na strmom, 70m vysokom brale nad mestečkom. Z diaľky dobra e viditeľná siueta (aj priamo z diaľnice). Nár. kult. pamiatka.
História
Hrad ako starý spomína už Anonymova kronika z 12.storočia. Potvrdil to aj archeologická výskum, podľa ktorého najstaršie osídlenie hradného brala pochádza z prelomu letopočtu.

sken Mazo - klikni !

Vápencový útes nad brodom Váhu na pomedzí Trenčianskej a Nitrianskej župy mal značný strategický význam, a preto tu v 13. storočí postavili kamenný hrad. Skladal sa zo štvorbokej veže s ochranným múrom, ku ktorej pripojili hradný dvojposchodový palác.V čase rozmachu moci Matúša Čáka Trenčianskeho patril Beckov pod jeho moc. V druhej polovici 14. storočia sa na Beckove zjavujú Štiborovci, pôvodom z Poľska, ktorí predstavovali v tom čase jeden z najmocnejších rodov Uhorska. Za ich vlády prežil hrad, z ktorého urobili stredisko svojich rozsiahlych majetkov, svoj najväčší rozmach. Na prelome 14. a 15. storočia pristúpili k jeho honosnej prestavbe, pri ktorej zvýšili hradné veže a postavili horný gotický palác s rytierskou sieňou a kaplnkou. V polovici 16. storočia hrad v dôsledku tureckého nebezpečenstva opevňovali. Vtedy postavili v dolnom nádvorí delovú vežu a zvýšili obvodové múry hradu. V tom čase bol hrad už vo vlastnícve rodiny Bánffyovcov. Po ich vymretí v roku 1646 si hrad a panstvo rozdelili ich nástupcovia. Tí sa však už tak nestarali o jeho údržbu a opravy a hrad začal pomaly chátrať. Požiar, ktorý vypukol na hrade roku 1727, zničil väčšinu budov a od tej doby je opustený.

Pôdorys hradu Beckov a popis
Kliknutím sa dostanete na pôdorys

Exteriér
Ruiny horného a dolného hradu sú pozostatkom palácov, hospodárskych a obranných budov a opevnenia. Pozoruhodná je otvorená neukončená veľká delová bašta v dolnom nádvorí. Typologisky zvláštne je horné, pravidelne vymedzené nádvorie, prístupné kedysi podjazdom, obklopené zvyškami palácových konštrukcií a niekdajšou vstupnou fasádou kaplnky.
(c) Obecný úrad Beckov / sken Mazo (c) Fiala / sken Mazo (c) Fiala / sken Mazo
Celkový pohľad na hrad v minulom storočí Pohľad zozadu Vstup a začiatok dolného nádvoria
Súčasný stav
V súčasnosti je v areáli hradu, v budove bývalej radnice Stredoslovenská oblastná galéria, kde sa pravidelne usporadúva bienále grafiky.
(c) Obecný úrad Beckov / sken Mazo (c) Obecný úrad Beckov / sken Mazo sken Mazo (c) Zuzana
Pohľad zboku - začiatok rekonštrukcie Pohľad spredu - Vpravo viditeľný vstup do hradu Hrad od cesty Počas rekonštrukcie - zozadu
(c) Zuzana (c) Zuzana (c) Zuzana (c) Zuzana
Dolné nádvorie Prechod na najvyššie nádvorie Horné nádvorie Kaplnka
Prístup
Priamo z Beckovského námestíčka ide vpravo popri rodinných domoch cesta (pôvodný vstup do hradu). 5 min.
Okolie
Popri krásnych výhľadoch z hradu si nenechajte ujsť aj pohľad na hrad zozadu - nutný výstup na mierny vrch, ktorý je vlastne pokračovaním hradného vrchu. Pod hradom je aj bývalý cintorín.
Skalka pri Beckove - chránený prírodný výtvor - vápencové bralo.
Zaujímavosti
Zelená Voda - Nové Mesto nad Váhom. Kúpanie, kempovanie, vodné športy cca 4km od hradu.

História hradu Exteriér Súčasný stav Pôdorys hradu Prístup k hradu Okolie
Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Turistika - MAPY Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky