Betliar

betliar1.jpg (16483 bytes)

História

Najnavštevovanejším kaštieľom juhovýchodného Slovenska je kaštieľ v Betliari, na sever neďaleko od Rožňavy.
Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa. Dal ho postaviť Štefan Andrássy ako poschodový, ešte opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami. I ďalšie prestavby (v druhej polovici 18. storočia a najmä úprava z roku 1880) sa viažu znovu k rodine Andrássyovcov, ktorá bola už vtedy jeho trvalým vlastníkom a ktorá mala v majetku nielen hrad Krásnu Hôrku, ale aj majetky a bane v okolí Rožňavy. Po staršej klasicistickej prestavbe a rozšírení južnej časti a priečelia nasledovala rozsiahlejšia pseudoslohová úprava s nadstavbou druhého poschodia, ktorá dala kaštieľu ráz francúzskej poľovníckej stavby. Kaštieľ zaplnili Andrássyovci množstvom vzácneho nábytku, umeleckých diel a zbierok.
Okrem veľkej a zachovanej pôvodnej knižnice prevahu zbierok tvoria maliarske diela, najmä obrazy realistov 19. storočia. Druhú časť zbierok (na prízemí) tvoria dovezené exotické predmety a poľovnícke trofeje, ktoré nemajú rovnocennú hodnotu s umeleckými zbierkami. Park spestrujú nielen jazierka, ale aj menšie záhradné stravby (pavilóny, groty, vodomety). Má vzácne exotické stromy a zvyšky prastarého tisového lesa.

construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

www.gooo.sk