Branč

Branč spred Podbranču / foto a sken Mazo

História
Nachádza sa na západ od Myjavy. V písomných správach sa s ním prvýkrát stretávame v listinách zo 14. storočia.

Kedže leží na pomerne ľahko prístupnom kopci, jeho obranu stále zdokonal'ovali. Vstup do hradu bol strážený dvoma bastiónmi vonkajšieho opevnenia. Ďalšia bašta, patriaca k vnútornému hradu, kontrolovala priestranný dvor. Uprostred neho stál vlastný hrad, ktorý predstavoval vo svojej poslednej podobe ucelenú budovu, lemovanú po obvode hlbokou priekopou. Okrem obývacích a hospodárskych miestností tu bola strážna veža a kaplnka. V r.1663 sa stáva útočišťom časti okolitého obyvateľstva pred Turkami. O deväť rokov neskôr tu však mučili účastníkov vzbury z Turej Lúky a Senice. Hrad bol aj prechodnou väznicou protestantských kňazov (1674-1675), ktorých odsúdili bratislavským súdom na galeje.


Na začiatku 18. storočia odviezli z hradu nábytok a porušili vonkajší opevňovací systém, aby ho už nikto nemohol použiť. Horný hrad bol neskôr pravdepodobne rozoberaný na stavebný materiál, takže dnes ostali z neho iba zvyšky obvodových stien. Obvodový múr bol v poslednej dobe rekonštruovaný, pretože sa už značne rozpadával.

Na hrad vedie cesta a priamo z dediny je to ľahká 5 min. vychádzka. Napriek svojej nížinnej polohe, Vás hrad odmení výhľadom do údolí s dedinkami, ktoré kedysi ochraňoval.


construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

www.gooo.sk