Čachtický hrad

Čachtický hrad

História

Medzi hrady, ktoré sú známe vďaka povestiam i skutočným historickým postavám, patrí predovšetkým Čachtický hrad. Nemožno hneď pri prvej zmienke o ňom nespomenúť meno známej „čachtickej panej“ Alžbety Báthoryčky, ktorá bola roku 1611 odsúdená na doživotný žalár, pretože s pomocou niekoľkých služobníkov vraždila dievčatá.

Dnes o takejto minulosti iste veľmi málo hovoria múry zrúcanín Čachtického hradu z 13. storočia, veď aj v samotnej obci bol postavený kaštieľ, do ktorého sa v 17. storočí presťahovali hradní páni.

Hrad mal už v 14. storočí mohutnú podkovovitú vežu. V 15. storočí patril medzi majetky Stibora, pána Beckova; neskôr boli jeho majiteľmi aj Nádašdyovci. Bol jednou z najznámejších hradných pevností Považia, a preto mal aj pomerne rozsiahle dolné nádvorie, nad ktorým sa dvíhali ostatné (najmä obytné) budovy horného hradu. Aj tento hrad, ktorý bol ešte začiatkom 18. storočia striedavo v rukách Rákócziho povstalcov a cisárskych vojakov, skončil svoju obytnú i obrannú úlohu ako mnohé iné hrady v 18. storočí.

Zrúcaniny hradu vidieť z vlaku i z cesty z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom.

construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

www.gooo.sk