Ilava

Lewa, Illava, Jľava

Charakteristika

Veľakrát prestavaný objekt štátnej väznice, snáď najznámejšej spojitosti s Ilavou, ležiaci priamo na okraji vážskej terasy uprostred mesta. Dobre viditeľný zo železnice - dominanta mesta.
História

Hrad dal pravdepodobne postaviť kráľ Žigmund v r.1431. Murovaný hrad daroval Žigmundov zať kráľ Albert v r.1439 svojej manželke, kráľovnej Alžbete. No ešte v r.1439 dal Ilavu, do zálohy Ulrichovi Cillimu. V r.1457 zvolili za Uhorského kráľa Mateja Korvína a hrad prešiel do jeho vlastníctva ako kráľovský hrad. V r.1470 daroval kráľ Matej hrad vojvodcovi Blažejovi Magyarovi, po ňom získal Ilavu jeho zať a dedič Pavol Kinizsi. Po jeho smrti získal hrad Štefan Zápoľský, neskôr jeho syn Ján Zápoľský. Kráľ Ferdinand I. daroval hrad v r.1527 Ladislavovi Macedónskemu, ktorý v r.1533 predal hrad aj panstvo Ostrošičovcom. Tí z neho vytvorili prepychové šľachtické sídlo.

sken Mazo - klikni !

Matej zabezpečoval na hrade v r.1646 fortifikačné práce. Zvýšenú pozornosť venovali hlavne opevneniu proti Turkom. V r.1670 obžalovali Mateja z Vešelényiho sprisahania a Ilavu obsadilo cisárske vojsko. Základ opevnenia rozváľali a zasypali hlboké hradné priekopy. Po úplnom odchode Ostrošičovcov predal kráľ Leopold I. Ilavu Sigfrídovi Krištofovi Breunerovi. Ten dal k dispozícii horný hrad arcibiskupovi Jurajovi Széchényimu, ktorý tu zriadil prvý kláštor trinitárov v Uhorsku. Tí vykonali na hrade rozsiahlu barokovú prestavbu. Po zrušení kláštora, odišli trinitári z Ilavy. Kostol, priľahlý kláštor a nemocnica zostali opustené. V r.1855 predal gróf Gustáv Kónigsegg celý komplex budov Ilavského hradu uhorskému štátu, ktorý zriadil v Ilave krajinskú trestnicu. Tu:História podrobnejšie.

Pôdorysy hradu Ilava a stavebný vývoj hradu
Kliknutím sa dostanete na stavebný vývoj hradu

Exteriér

Hrad bol pôvodne murovaný, zo štvorcovým pôdorysom, castelového typu. V polovici 15.storočia ho obohnali masívnymi hradbami a zosilnili aj bašty. Po malých úpravách prebehli na hrade väčšie fortifikačné práce až okolo r.1646. Horný hrad obklopovala zo všetkých strán hlboká priekopa. Vysoké budovy vonkajšieho (dolného) hradu tvorili dve krídla. Juhozápadný trakt zosilovali tri mohutné bašty, severozápadný trakt chránil Váh. Hrad bol prakticky obklopený zo všetkých strán vodou a preto sa spomína aj ako Ilavský vodný hrad. V r.1671 cisárske vojsko zbúralo všetky veže a zahádzali hradné priekopy. Hrad tak stratil obranný význam. V r.1697 trinitári upravili horný hrad postavili barokový kostol a na severovýchodnej strane kostola pristavali rozľahlý komplex poschodového kláštora a nemocnice. V štvorkrídlovej kláštornej budove obdĺžnikového pôdorysu vytvorili dva uzavreté dvory, ktoré upravili na "rajské dvory". Po odchode trinitárov z Ilavy (r.1783) boli priestory hradu zväčša nevyužité až v r.1855, po predaji objektu štátu, prebehla prestavba na veľkú krajinskú tresnicu. Ak vás zaujíma stavebný vývoj hradu, kliknite sem.

kresba: J.Majerech / úprava a sken Mazo kresba: J.Majerech / úprava a sken Mazo sken Mazo sken Mazo
Pohľad z juhozápadu - zreteľné 3 obranné bašty a západný palác Pohľad zo severu - vľavo horný hrad a vpravo západný palác Pohľad z východu (od mesta) po výstavbe barokového kostola Obrovská prestavba trinitárov na kláštor so záhradami
Súčasný stav

V súčasnosti sa v Ilavskom hrade nachádza štátny nápravnovýchovný ústav. Preto je hrad zakázané aj fotografovať, a je prakticky nemožné dostať sa k pôdorysu súčasného stavu. Ten však nie je z hľadiska historického vývoja hradu ani dôležitý, pretože na objekte prebehli modernizačné stavebné úpravy, ktoré majú zabezpečiť priestory pre 800 väzňov, dozorcov a všetko čo súvisí s prevádzkou takéhoto zariadenia. Zvonku je hrad poznačený rôznymi plotmi a strážnymi vežičkami, ktoré slúžia na ochranu, aby sa väzni nedostali z objektu. Návšteva hradu nie je možná, odporúčam však návštevu kostola ako súčasti hradu.

sken Mazo sken Mazo
Najznámejší pohľad na Ilavu - začiatok 20 storočia Ten istý pohľad v súčasnosti - dolu zreteľný plot väznice
Prístup

Hrad sa nachádza priamo nad cestou odbočky na Pruské (Vršatecké podhradie - Vršatec). Najbližšie sa k hradu dostanete priamo z námestia, ktorého súčasťou je malý park, nachádzajúci sa na mieste rybníka priekopy. Park končí na mieste hlavného vstupu do hradu, vedľa ktorého je kostol.

Okolie
Barokový kostol v Ilave, Košecký hrad, Vršatec.
Zaujímavosti

Určite si pozrite históriu a stavebný vývoj hradu. Hrad totiž prešiel toľkými prestavbami, že v súčasnosti je prakticky nemožné určiť jeho pôvodný vzhľad. Podľa podkladov od A.Bagina - historika pôvodom z Ilavy - dávam dokopy rekonštrukciu pôvodného stavu kráľovského hradu okolo r.1500 (hotové pôdorysy). Hrad bol zaujímavý aj svojím umiestnením na Vážsku terasu, medzi dva potoky, ktoré z neho vytvorili "vodný hrad", čo je v súčasnosti mnohým neuveriteľné. 


História hradu Exteriér Súčasný stav Pôdorys hradu Prístup k hradu Okolie
Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Turistika - MAPY Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky