Kapušiansky hrad

 

Kapy, Kappyovský hrad

Charakteristika
Hrad sa nachádza nad obcou na skalnom výbežku Zámčisko (494m), na mieste bývaleho slovanského hradiska.
História
Hrad mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever. Jeho prvým majiteľom bol rod Moglód. Po jeho vymretí prešiel do majetku kráľovskej komory a jeho veliteľom sa stal Henrich Tarczay, stúpenec Matúša Čáka. Za bojov medzi Matúšom Čákom a Karolom Róbertom hrad v r.1312 zničili. Okolo r.1410 ho dostal Anderj Kappy, ktorý postavil nový opevnený objekt. V súvislosti s tureckým nebezpečenstvom hrad v druhej polovici 16.storočia opevnili a prestavali, aby vyhovoval požiadavkam novej vojenskej techniky. V r.1658 ho obsadil Imrich Thokoly, ale v tom istom roku ho dobylo cisárske vojsko späť. Začiatkom 18.storočia sa hradu zmocnil Telekessy, veliteľ vojsk Františka Rákócziho II, ktorý hrad v r.1709 podpálil. V r.1712 ho provizórne opravili, ale už v r.1715 na príkaz kráľovského snemu hrad zbúrali. Odvtedy je v rumoch.
Exteriér
Hrad  pozostával z horného hradu a prdhradia. Prístupný je zo severu v miestach, kde sa nachádzala brána, ktorústrážila vstupná veža. Jej základy sú v teréne ešte viditeľné. Predhradie chránil vysoký kamenný múr, sledujúci tvar terénu. Z jeho vnútornej strany stáli hospodárske budovy. Vlastný hrad sprístupňovala ďaľšia brána orientovaná na SV. Po jej ľavej strane sa tiahne múr opevnenia, ktorý ohraničuje nádvorie hradu odľahčené z vnútornej strany múra tromi veľkými arkádami. Na najvyššom bode stáli dve veže - obytná a obranná, spojené ďaľšími murivami.
Súčasný stav
Dodnes stoja do značnej výšky kamenné múry. Na niektorých vidieť aj zvyšky omietok, inde sa zachovali kamenné ostenia okien, strieľní a portálov. V niektorých častiach sú viditeľné konzoly, ktoré niesli pavlače, alebo drevenné stropy. Ďalej je možné identifikovať miesto kde bol krb a zreteľné sú aj nábehy klenieb.
Prístup

Od vlakovej stanice Kapušany po cca 1/2 hodinu na hrad. Odtiaľ po hrebeni do Prešova (3 hodiny).

Okolie
Prešov 8km.
Zaujímavosti
Z hradného vrchu je výhľad na severné výbežky Košickej kotliny, do doliny Sekčova a na Slanské vrchy.
Kapušiansky hradný vrch a chrbát, ktorý sa tiahne od hradu na západ tvorí štátnu prírodnu rezerváciu s teplomilnými dubinami.

Okrem tohto textu pre vás pripravujem podrobnejšiu históriu hradu s jeho stavebným vývojom, takže sa máte načo tešiť.


História hradu Exteriér Súčasný stav Pôdorys hradu Prístup k hradu - turistická mapa Okolie
Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Turistika - MAPY Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky