Kežmarok

 

História - stručne
Hrad je súčasťou mestského opevnenia, patrí medzi mestské hrady. 

Prvá správa o kežmarskom hrade je z r. 1463. Postavila ho rodina Zápoľských. Pôvodne gotický hrad bol neskôr renesančne prestavaný. Hrad patril k typu tzv. mestských hradov - bol stavaný priamo v meste Kežmarok. Bol obkolesený dvojmúrím - hlavný múr zdobí atiková výzdoba. Má 5 veží, na nádvorí sú dva obytné trakty a baroková kaplnka. Na začiatku 16. storočia sa vystriedalo na hrade 7 majiteľov, neskôr patril Laskyovcom, Rueberovcom a Thokolyovcom. V roku 1702 objekt zakúpilo mesto, v 18. storočí ho niekoľkokrát spustošil požiar. Pretože neboli prostriedky na jeho obnovenie, hrad chátral. K prvým pokusom o záchranu došlo až v 20. storočí, generálna oprava sa však uskutočnila až v rokoch 1962-1985. V súčasnosti je hrad sídlom múzea, založeného v r. 1928.

Vzhľadom nato, že som stal majiteľom vzácnej knihy o kežmarskom hrade, môžete očakávať, že stránka v dohľadnej dobe veľa porastie a pribudnú aj fotografie z našej návštevy tohoto hradu.

 

construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky