Kremnica

Hrad Kremnica

História

Mestský hrad v Kremnici vybudovali na návrší Krahuľského štítu na ochranu tamojších zlatých baní. Neskôr sa stal aj opevneným sídlom kráľovskej banskej a mincovnej komory.

Skladal sa z komplexu budov, postavených v 13. - 15. storočí. Už v 13. storočí tu postavili kostol s cintorínom a karnerom. Koncom 14. storočia tu už stál nový farský kostol, ktorý opevnili dvojitými hradbami so vstupnou hranolovou vežou a baštami. V takto vzniknutom hrade stál aj kráľovský dom, ako sídlo banského komorného grófa. Medzi hradobný a parkánový múr postavili v južnej časti v prvej polovici 15. storočia aj radnicu s kaplnkou, ktoré však v druhej polovici 19. storočia zbúrali. Dnešný hradný kostol sv. Kataríny vznikol na konci 15. storočia prestavbou staršieho farského kostola sv. Michala, prípadne i rozsiahlej obytnej budovy, ktorá bola sídlom komorného grófa. Hradné budovy ničili často zhubné požiare, po ktorých ich museli s veľkými nákladmi opravovať. Ešte väčším nešťastím pre Kremnicu bol neskorší úpadok ťažby zlata, čím mesto veľa stratilo zo svojej predošlej slávy.


construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

www.gooo.sk