Likava

Hrad Likava / foto a sken Mazo 1986

História

Hrad stojí na strmom vápencovom brale Malého Choča neďaleko Ružomberku. Je jedným z najmladších liptovských hradov a postavili ho až niekedy v polovici 14. storočia, aby ním doplnili tamojší obranný hradný systém.

Spočiatku bol kráľovským majetkom, ale už roku 1406 ho dal kráľ Žigmund do zálohu Mikulášovi Garovi, uhorskému palatínovi a liptovském županovi. Roku 1431 sa ho zmocnili husiti a vyše troch rokov ho držali vo svojej moci. Od roku 1435 ho vlastnili Hunyadovci, ktorí rozšírili pôvodné jadro hradu a vybudovali na severozápandom úpätí brala dolný hrad. Po Zápoľských dostal roku 1533 na Likavu od kráľa Ferdinanda donáciu Ľudovít Pekry. Vtedy prestavali v renesančnom štýle horný hrad. Veľké stavebné úpravy sa uskutočnili v priebehu niekoľkých etáp v 17. storočí, keď boli pánmi Likavy Illésházyovci a Thökölyovci. Pri likvidácii Wesselényiho sprisahania roku 1670 dobylo hrad cisárske vojsko a značne ho poškodilo. V hrade vtedy našli zamurované poklady a cennosti posledného majiteľa Štefana Thökölyho (1651 - 1670).

Po núdzovej oprave slúžil už potom len na ubytovanie vojska a ako župná väznica. Roku 1707 Rákócziho povstalci hrad rozbúrali a od tej doby leží v rozvalinách.


construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

www.gooo.sk