Plaveč

 

História - stručne
Zrúcanina hradu je nad obcou Plaveč pri ceste do Starej Ľubovne. 

Ako opevnené strážne miesto, ovládajúce dôležitú cestnú križovatku musel vzniknúť už v 12.storočí. Založil ho Ditrich zo Spiša. Prvá nepriama písomná zmienka o hrade je v listine kráľa Belu IV. z roku 1269. Hrad bol dlhodobo kráľovským majetkom, v 14. storočí hrad kratšie obdobie vlastnila rodina Drugetovcov. Po roku 1453 bol hlavným sídlom vodcu bratríckeho hnutia Petra Aksamita, ktorý na hrade zotrval až do svojej smrti v roku 1458. Neskôr bol vo vlastníctve Bebekovcov. Koncom 16. a začiatkom 17. storočia bol hrad veľkolepo renesančne prestavaný vtedajším vlastníkom Jurajom Horváthom-Palocsayom. Keď bol v r.1715 vydaný rozkaz na demoláciu uhorských hradov, Plaveč nebol zbúraný, lebo malcharakter obývaného kaštieľa. Posledná prestavba a dostavba hradu je z prvej tretiny 19. storočia a šlo o adaptácie priestorov k bytovému luxusu. Po požiari v roku 1856 už hrad nebol obnovený a pustne.

Zvyšky hradných múrov sú značne rozváľané. Donedávna bola najsúvislejšia časť obvodového muriva obytného krídla, ale vplyvom erózie a narušením nosnej časti muriva sa značná časť múru zrútila. Dobre viditeľná je ešte pôvodná delová bašta na severnej strane hradu.


construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky