Strečno

Strečno / foto a sken Mazo 1998

História

Strečniansky hrad, pod ktorým Váh opúšťa tiesňavu, má aj dnes okrem vynikajúcej polohy priamo nad hlavnou považskou cestou zo Žiliny do Vrútok i veľmi výhodný prístup (z cesty hore na skalný kopec) a charaktristické podoby zo všetkých strán - najmä od Váhu.

Hrad existoval už v časoch Matúša Čáka Trenčianskeho. Niekedy po polovici 14. storočia dostal hradnú vežu a ďalšie budovy obklopené hradbami. V neskorších časoch predstavovali a dopĺňali hrad ďalšími budovami, pokiaľ stačilo miesto na skalnej vyvýšenine, ktorá priam kolmo spadá ponad cestu. V polovici 17. storočia bolo opevnenie hradu podstatne zosilnené. Za Thökölyho povstania bol sídlom povstalcov, a tak ho cisár rozkázal roku 1698 zbúrať. No podstatná časť múrov hradu pretrvala aj vďaka zakonzervovaniu aj s hradnou vežou ďalšie storočia.

Nedávno bola dokončená jeho nákladná rekonštrukcia, ktorá pomôže zachovať tento dôležitý hrad našej histórie aj pre ďaľšie generácie. Počas rekonštrukcie sme hrad viackrát navštívili a podarilo sa nám urobiť aj niekoľko unikátnych záberov, ktoré Vám v dohľadnej dobe sprístupním.


construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

www.gooo.sk