Tematín

Hrad Tematín / sken Mazo

História

Jeho zrúcaniny ležia na západnom úpätí Považského Inovca v chotári obce Hrádok juhovýchodne od Nového Mesta nad Váhom.

Hrad sa prvý raz spomína až v roku 1270, je však staršieho pôvodu. Postavili ho pravdepodobne už v prvej polovici 13. storočia ako strážny hrad pohraničných priesmykov. Pôvodne bol kráľovským majetkom a len neskôr sa dostal do vlastníctva šľachtických rodín, z ktorých najznámejšie boli Ujlakyovci, Thurzovci a Bercsényovci.

Stredoveký hrad tvorila štvorboká veža a palác, obklopené hradným múrom. V druhej polovici 16. storočia zosilnili jeho opevnenie úpravou a zdokonalením predhradia, ktoré bolo oddelené od horného hradu úzkym priechodom. Vstupnú bránu do predhradia zabezpečovali dve bašty a hradná priekopa. V 17. storočí opravili a rozšírili obývacie priestory horného hradu, takže celý objekt predstavoval pred svojim zánikom kompaktnú a aj na bývanie pohodlnú pevnosť. V bojoch počas Rákócziho povstania (1704 - 1708) ho vážne poškodili a od tej doby je v rumoch.

Na hrad vedú rôzne turistické chodníky a jeho návštevu Vám odporúčam.


construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

www.gooo.sk