Vršatec

Vršatec aj s Vršateckým Podhradím / sken Mazo
Hrad je na skale vľavo od cesty

História

Patrí k hradom stredného Považia a stojí na vysokom brale v priesmyku Bielych Karpát nad obcou Vršatecké Podhradie.

Postavili ho v polovici 13. storočia na ochranu cesty vedúcej na Moravu. Skladal sa z horného hradu so štvorbokou pozorovacou vežou a z nižšie položeného predhradia, z ktorého vznikol v druhej polovici 16. a v 17. storočí dolný hrad s vencom opevnenia. Prístup do horného hradu viedol cez skalný tunel a po schodoch vytesaných do skaly.

Jeho majitelia sa často menili. Na začiatku 14. storočia bol v rukách Matúša Čáka Trenčianskeho, po jeho smrti patril kráľovi, roku 1465 sa ho zmocnil Ján Jiskra, potom bol v držbe rodín Slopnayovcov a Vršateckých, až naň nakoniec roku 1576 dostala donáciu rodina Jakušičovcov, ktorá ho potom vlastnila až do zániku. Roku 1680 ho dobyli a vypálili povstalecké vojská Imricha Thökölyho, čoskoro ho však opravili. Na začiatku 18. storočia sa ho opäť zmocnili povstalci Františka Rákócziho II. Keď ho roku 1708 od nich vydobylo cisárske vojsko, výbuch pušného prachu a vzniknutý požiar zničili väčšinu budov a od toho času leží v rumoch.

Keďže som býval pomerne blízko, robil som na hrade vlastný "archeologický" výskum. Popri tom som objavil aj ďaľšiu skupinu z Dubnického gymnázia, ktorý tiež chodili na hrad s náradím a "hrabali sa v zemi". Na základe našich "objavov" som upravil nákres Fialovho pôdorysu hradu a podľa popisu budov zo 16.storočia aj pravdepodobné rozloženie budov hradu.

Pripravujem tento popis na stránku, ale ešte skôr ako ho zverejním, by som ho chcel konzultovať s niektorým bývalým "archeológom" z Dubnického gymnázia. Ozvite sa mi prosím mailom.


construct.gif (2954 bytes)

Táto stránka je v tejto podobe len dočasne


Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

www.gooo.sk