Pri našej ceste do Brna, sme sa rozhodli obočiť z diaľnice, kúsok za Břeclavou a navštíviť malebný juhomoravský kraj. Nebol to len zámok Lednice, ktorý nás sem ťahal ale aj okolie, v ktorom sa nachádza snáď najviac zámkov a historických objektov pokope na tak malej ploche. O tom však inokedy. Naša ďaľšia návšteva Českej republiky bude smerovať tiež sem a máte sa teda načo tešiť.
Prvé doložené písomné zmienky o Lednici sú z roku 1222. V r.1244 prepožičal časť Lednice Siegfriedovi Sirotkovi. Ďaľšiu časť daroval v r.1249 markhrabě Přemysl Jindřichovi z Lichtenštejna. Jeho rod získal postupom času väčšinu majetku Ledníc a udržal tento stav až donedávna.
Interiér knižnice
Rytierska
sála
Do trvalej dŕžavy Lichtenštajnov prešli Lednice za cisára Rudolfa II. v r.1601. Krátko nato dosiahol Karol I. z Lichtenštajnu povýšenie do kniežacieho stavu. Keď zomrel, mal jeho syn Karel Eusebius 16 rokov. V porovnaní so svojim otcom nemal o politiku príliš veľký záujem. Bol skôr nadšený obdivovateľ všetkého krásneho a zasahoval do oblasti umenia. Svojim "Dielom o architektúre" určil smer budúcemu stavebnému podnikaniu a umeleckému snaženiu svojho rodu. Bohužiaľ zámok Lednice je známy z tohto obdobia len z nákresov, pretože ho potom úplne prestavali. Karel Eusebius však položil základy záhrady v okolí zámku. Na objednávku podľa projektu talianského záhradníka boli sadenice dovážané z Talianska. Súčasťou záhrady neboli len symetricky rozložené stromy a kríky, ale aj množstvo sôch fontán a váz.
Spálňa kňažnej Františky
Modrý
salón
Panstvo Karela Eusberia pripadlo v r.1684 jeho synovi Janovi Adamovi Ondrejovi, za jeho vlády postavili monumentálnu koniareň. Dielo nebolo realizované úplne podľa projektu, ale aj tak portály oživovali skulptúry predstavujúce ročné obdobia, živly, svetadiely a antické božstvá.
Manieristický zámok Karela s Eusberia prestaval Josef Jan Adam z Lichtenštejna. Vtedy vznikajúcej trojposchodovej budove s podkrovným poloposchodím koncipovanej do troch krídel tvoriacich čestný dvor nechali pôdorysný rozvrh predchádzajúcej stavby. Západné krídlo bolo určené pre kostol (na obr. vľavo).
Ďaľšia stavebná činnosť prebiehala v rokoch 1766 až 1785. Vtedy dostali miestnosti prvého poschodia ornamentálnu štukovú výzdobu. Pozornosti neušiel ani park. V strede hviezdicovej dispozície jeho východnej šasti vznikol Chrám slnka, ktorý však v roku 1838 zanikol. Zo stavieb, ktoré vinikali v záhradnom parku bola orientalizujúca stavba zvaná minaret. Vychádzala z maurského slohu a postavili ju v r.1979-1804.
Jeho štvorcový pôdorys má nad trojosými arkádami poschodie s ôsmimi miestnosťami, kde boli uložené kniežacie orientálne zbierky. Stavba vrcholí trojposchodovou vežou a ukončená je prilbou s polmesiacom. Alois Josef I. chcel pôvodne vybudovať v Lednickom parku mešitu. Minaret však predčil svojou výškou aj pieskovcový obelisk, ktorý bol v r.1798 vztýčený pri ceste do Příluk, na pamiatku uzatvorenia mieru medzi Napoleonom Bonaparte a arcivojvodom Karolom.
Za vlády Jana Josefa I. z Lichtenštejna bol vyhĺbený v zámockom parku rybník s množstvom ostovčekov spojených lavičkami. Práce trvali 6 rokov do r.1811. Postupne sa záhrada menila na módny prírodný park, ktorý pokračoval trávnatými lúkami až k zámku Valtice, kt. patril tiež Lichtenštajnom.
Zámok Valtice
Po r.1814 prechádzalo prestavbou aj zámocké obydlie. Z pôvodnej stavby ostali iba interiéry prvého poschodia. Po dokončení zámku postavili v zámockom parku v r.1818 Appolónov chrám.
Appolónov
chrám
Chrám
troch grácií
Ďalej v r.1824 postavili chrám troch grácií, kde umiestnili aj súsošie troch antických bohýň z konca 16.storočia. Ďaľšia veľká prestavba sa uskutočnila za vlády Aloise Josefa II. v r.1837-1858. Odstránili zámocké divadlo, starú zimnú záhradu s priľahlým chrámom múz a získali tak miesto pre nový obrovský sklenník. Prebudovaný bol však aj zámok. Prestavbu navrhol J.Wingelmuller a keďže o tri roky po začiatku realizácie zomrel, interiéry už robil J.Heidrich. Ten venoval celé desaťročie dokončovaniu Lednického areálu. Prebudovaný bol aj interiér kostola a neskôr v jeho okolí znížili výšku terénu takže zámocký park dostal v r.1880 svoju dnešnú podobu.
Interiér sklenníka
Krásna
záhrada - park
Vďaľšom období už nebol zámok ani jeho areál menený. Jeho existencia bola zaisťovaná údržbou a nutnými stavebnými opravami, na ktoré naviazali neskôr reštaurátorské a konzervačné práce, sústredené predovšetkým na priestory sprístupnené návštevníkom.
Lichtenštajské lednické sídlo z 19. storočia môžeme zaradiť k zámockým architektúram, ktoré vznikali v slohu romantickej gotiky. Na rozdiel od iných puristicky pojatých stavieb bol v Ledniciach prevzatý gotický smer umelecky stvárnený, do svojej neobyčajnej umeleckohistoricky hodnotnej podoby. Jeho návštevu vám len vrelo odporúčam. Musíte to vidieť na vlasné oči...
Späť na: Obsah
Napísal ©: Mazo 2000, Fotografie ©: Ivan Ulrych - všetky fotografie sú z brožúry o ZÁMKU LEDNICE, vydané nakl. VEGA-L v CZ. Skenoval: Mazo. Akékoľvek kopírovanie a šírenie fotografií môže povoliť iba VEGA-L (CZ).