Stavebný vývoj Ilavského hradu:

Hrad bol pôvodne murovaný, zo štvorcovým pôdorysom, castelového typu. V polovici 15.storočia ho obohnali masívnymi hradbami a zosilnili aj bašty. Po malých úpravách prebehli na hrade väčšie fortifikačné práce až okolo r.1646. Urobili ich Ostrošičovci, o čom svedčia aj zachované erby - jeden z roku 1646 na vonkajšej stene hradu priamo z údajom roku a druhý na vnútornej bráne hradu.

Erb Ostrošičovcov z roku 1652 - scan Mazo

Z tejto prestavby sa nám zachoval originálny nákres pôdorysu hradu:

Plány Ilavského hradu z druhej polovice 17.stor.

Stredoveký vnútorný štvorkrídlový komplex posilňovali tri nárožné bašty na východnej, južnej a západnej strane. Horný hrad obklopovala zo všetkých strán hlboká priekopa. Studňa bola na vnútornom nádvorí, brána do hradu s padacím mostom na severozápadnej strane. Medzi hradnými priekopami a mestečkom bolo voľné priestranstvo, a rybník aby mali obrancovia horného hradu výhľad a mohli strielať.

Prekreslenie do najpravdepodobnejšieho pôdorysu

Vysoké budovy vonkajšieho (dolného) hradu tvorili dve krídla. Juhozápadný trakt zosilovali tri mohutné bašty, severozápadný trakt chránil Váh, ktorého koryto bolo v tesnej blízkosti dolného hradu. Medzi západnou nárožnou baštou a priekopou bol masívny múr, v ktorom bola hlavná brána hradu. Tesne pri priekope stála menšia bašta. Aj severozápadný trakt spájal hradný múr s hradnou priekopou. Tu bola malá brána do prvého hradného nádvoria. Hrad bol prakticky obklopený zo všetkých strán vodou a preto sa spomína aj ako Ilavský vodný hrad.

Ilava ako "vodný hrad" + začlenie do mesta

V r.1671 počas obsadenia Ilavy cisárskym vojskom boli zbúrané všetky veže a zahádzané hradné priekopy a poškodené aj obytné priestory Ostrošičovcov. Po tomto zásahu hrad stratil obranný význam. V r.1697 trinitári upravili horný hrad a na stavbu veľkého jednoloďového barokového kostola využili hradnú priekopu, ktorá oddeľovala horný hrad od dolného.

Ilavský kostol, v pozadí hrad Vršatec / scan Mazo

Stavbu kostola dokončili v r.1722. Po prestavbe horného hradu pokračovali ďalej v prestavbe. Na severovýchodnej strane kostola pristavali rozľahlý komplex poschodového kláštora a nemocnice, ktorý pokryli manzardovými strechami. Pilastrami rozčlenili aj fasádu kláštornej budovy. V štvorkrídlovej kláštornej budove obdĺžnikového pôdorysu vytvorili dva uzavreté dvory, ktoré záhradnícky upravili ("rajské dvory"). Nákladnú stavbu kláštora a nemocnice dokončili až v r.1753. Okolo veľkej záhrady začali v r.1720 stavať nízku murovanú ohradu.

Po prestavbe trinitárov - v pozadí hrad Vršatec/scan Mazo

Na rytine z r.1723 vidno časť ovocnej záhrady i časť postavenej ohrady, pred ktorou sa rozprestieral rybník. Murovanú ohradu dokončili v r.1736. Po odchode trinitárov z Ilavy (r.1783) boli priestory hradu zväčša nevyužité až v r.1855, po predaji objektu štátu, prebehla prestavba na veľkú krajinskú tresnicu. V súčasnosti sa v Ilavskom hrade nachádza štátny nápravnovýchovný ústav. Preto je hrad zakázané aj fotografovať, a je prakticky nemožné dostať sa k pôdorysu súčasného stavu. Ten však nie je z hľadiska historického vývoja hradu ani dôležitý, pretože na objekte prebehli modernizačné stavebné úpravy, ktoré majú zabezpečiť priestory pre 800 väzňov, dozorcov a všetko čo súvisí s prevádzkou takéhoto zariadenia. Zvonku je hrad poznačený rôznymi plotmi a strážnymi vežičkami, ktoré slúžia na ochranu, aby sa väzni nedostali z objektu. Návšteva hradu nie je možná, odporúčam však návštevu kostola ako súčasti hradu.

P.S. Ešte pribudne farebný pôdorys kláštora trinitárov so záhradami a kostolom

Pozrite si aj HISTÓRIU Ilavského hradu.

Mazo 2000                                                                                                           <= Ilava


História hradu Exteriér Súčasný stav Pôdorys hradu Prístup k hradu Okolie
Help - Obsah, ovládanie, diakritika... O stránke... História - Vývoj hradov a zámkov na Slovensku Turistika - MAPY Slovník hradológa Register + Vyhľadávanie (search) Kontakt e-mail Home Kaštiele Home Hrady a zámky

Použitá literatúra:
A.Bagin - Ilavský hrad v minulosti, Vlastivedný časopis 1971, č.3
A.Bagin a kolektív - Ilava
J.Majerech - vlastné nákresy a podklady
R.Mazánik - vlastné nákresy a podklady